Jak začít

Magic: the Gathering je hra, která po více než 20 letech své existence nabízí obrovské množství možností, které přesahují samotné její hraní. Jde k ní přistoupit jako k občasné kratochvíli a stejně tak jako k profesionálnímu sportu. Můžete s kartami hrát a stejně tak s nimi nehrát vůbec a "jen" je sbírat, přičemž můžete ke sběratelskému aspektu přistoupit nepočítanými způsoby. Samotnému hraní pak předchází stavba vlastního balíčku, což se může stát velmi dlouho trvající zábavou a tvůrčím procesem. Samotné hraní poté nabízí mnoho způsobů a modifikací a je jen na vás, jaký vám bude vyhovovat nejvíc. Hrát se dá také na různých místech a s různými lidmi a dokonce i na různých online platformách. Možná až trochu moc možností pro člověka, který by si hru rád vyzkoušel jako jednu z mnoha...

Úplný začátek

Pokud jste se právě dozvěděli, že existuje něco jako sběratelské karetní hry a chcete vyzkoušet tu nejdéle vydávanou z nich, představíme vám možnosti, jak do hry co nejsnáze proniknout. O hře samotné se do začátku hodí vědět alespoň to, že Magic je karetní hra, do které vstupuje každý z hráčů se svým vlastním balíčkem, který si poskládá dle předem daných pravidel. Pro stavbu balíku si vybíráte z různě velkého množství karet (dle různých způsobů hraní můžete vybírat ze stovek nebo tisíců karet), přičemž ročně vychází několik set karet nových a hra se tak neustále vyvíjí. Tím se ale nenechte odradit, není to tak komplikované.

Vlastní stavbu balíčku totiž nemusíte ze začátku vůbec řešit (což rozhodně ani nedoporučujeme), jelikož existuje více možností, jak si hru vyzkoušet s již postaveným balíčkem. Pro vyzkoušení hry, jejích mechanismů a pravidel existují v podstatě dva způsoby. Jeden je ten, že se hru pokusíte naučit sami a druhý, že se necháte do hry uvést někým, kdo s ní již má vlastní zkušenost a zná alespoň v základní míře její pravidla.

Doma od stolu

První způsob je trochu obtížnější, ale je možné, že se mu z nějakého důvodu nevyhnete. Pokud se rozhodnete hru naučit sami, máte možnost buďto hledat návody na internetu (v textové nebo video podobě) a hru pak sami s někým zkoušet nebo můžete vyzkoušet online vstup do hry v podobě hry Duels of the Planeswalkers.

Z těchto dvou možností je snažší ta druhá, jelikož Duels of the Planeswalkers (hra vychází každoročně v nové verzi) nabízí poměrně přehledný tutorial, který vás s pravidly seznámí a poté nabízí i možnost hrát hru samotnou, kdy je vaším soupeřem počítač. Výhodou je, že nemusíte shánět opravdové karty ani živého soupeře a že vám program neumožní hrát proti pravidlům, takže si osvojíte základní principy hry. Nevýhodou potom to, že Duels of the Planeswalkers nenabízí tolik možností jako papírová podoba hry a po zvládnutí základů a seznámení se s potenciálem hry, vám nejspíš brzy přestane stačit.

Možnost prokousávat se pravidly v reálné papírové hře má také svá pro a proti. Jednak musíte mít nějaké karty, se kterými zkoušíte hrát, jelikož učit se hru bez možnosti okamžitě ji zkoušet, má poměrně malý efekt. Pokud jste karty nezískali jinou cestou (třeba darem od někoho), musíte si je koupit a možná bude obtížné správně zvolit produkt, když nenatrefíte na obchod s kvalifikovaným personálem nebo si nepřečtete naše doporučení;-). Potom potřebujete i spoluhráče, jelikož Magic se hraje minimálně ve dvou. Pokud ani jeden z vás Magic ještě nezná, bude to proces místy zábavný a plný nových objevů a místy vás může rozčilovat a můžete se cítit bezradně.

Potřebujete i dobrý a jednoduchý zdroj základních pravidel hry. Ta se dají najít na internetu dokonce i v češtině. Zkuste třeba základní návod na našem webu. Výhodou tohoto postupu je, že do hry proniknete s někým koho znáte a nemusíte nikam chodit. Nevýhodou potom to, že se může snadno stát, že si některá pravidla vyložíte špatně a je dost pravděpodobné, že narazíte na komplikovanější herní situace, na které vám základní znalost pravidel nebude stačit. Každopádně vám tento proces zabere více času, než pokud byste se nechali do tajemství pravidel Magicu zasvětit někým, kdo je už zná.

Do Magicu s průvodcem

Učit se od někoho, kdo má více zkušeností než vy sami, je snad vůbec nejrychlejší způsob, jak se něco naučit. A stejně tak je tomu i v Magicu. Magic se nejsnáz naučíte pod vedením někoho, kdo už ho umí. Tím umí myslím, že zná pravidla hry alespoň tak, aby ji dokázal bez problémů dohrát a umí správně vysvětlit interakce karet i jiných, než pouze těch ze svého balíčku. Pokud někoho takového máte mezi svými známými, máte skoro vyhráno. Většinou nebývá potíž v tom, aby vám dotyčný ochotně pravidla vysvětlil, protože ho určitě potěší váš zájem o hru a uvidí ve vás potenciálního budoucího spoluhráče. Dost často se i stává, že vám ten, kdo vás do Magicu zasvětí, dá i nějaké karty do začátku. Když na vás při hře dohlíží někdo, kdo už pravidla zná, může vás hned opravovat a odpovídat vám na vaše otázky, což je v případě vlastního hledání odpovědí v pravidlech mnohem časově náročnější.

Nevýhodou může být to, že váš dotyčný třeba nemusí umět moc dobře hru vysvětlit nebo může mít špatně zažité některé z pravidel a vy se tak můžete něco naučit špatně. I když se to stát může, tak většinu věcí se určitě naučíte správně a drobné nedostatky pak opravíte při hře s někým dalším, více zkušeným.

Pokud nikdo z vašich známých Magic nehraje a vy se i tak chcete učit hrát s někým naživo, není vše ztraceno. Vlastně se neděje vůbec nic hrozného. Většinou stačí zajít do nejbližšího Magicového klubu/obchodu ve vašem městě a na místě najdete někoho, kdo vám hru vysvětlí a třeba si s vámi i párkrát zahraje. Když se obrátíte na personál klubu/prodejny, tak vám většinou vhodného spoluhráče najde a představí, případně si s vámi i sám zahraje a většinou i dostanete ukázkový balíček zdarma nebo vám alespoň nějaké karty ke hře půjčí. Samozřejmě nemůžu mluvit za ostatní obchody/kluby a u nespecializovaných obchodů (např. knihkupectví nebo hračkářství), kde mají Magic jen jako doplňkový sortiment, bych moc pomoci nečekal. Vycházím z toho, jak to funguje v Tolarii a předpokládám, že podobný přístup se dá očekávat i v dalších specializovaných prodejnách. Výhodou návštěvy specializované prodejny je to, že personál většinou obstojně zná pravidla a má s hrou zkušenosti na různých jejich úrovních.

V Tolarii to funguje následujícím způsobem:

Pokud nemáte kamaráda, který Magic hraje a rozhodnete, že s Magicem naživo začnete, rádi vás uvidíme u nás v Tolarii. Když k nám přijdete, personál si s vámi ochotně zahraje ukázkovou hru a rovnou i dostanete rovnou i svůj první balíček (sample deck s 30 kartami) úplně zdarma (pokud bude skladem). Ideální je přijít s vaším kamarádem, který by si Magic taky rád vyzkoušel, protože společně pak můžete ve hře pokračovat sami a lépe si zažít vše, co jste se o Magicu naučili.

Samozřejmě tím naše setkávání končit nemusí. I když hrajete déle a stále se necítíte jistí v pravidlech, stavte se a vše potřebné vám vysvětlíme.

Jen vás prosím o shovívavost, když bude v prodejně zrovna nával a personál se vám nebude moci věnovat. V takovém případě si domluvte ukázkovou hru na jindy. Nebo ještě lépe, domluvte si ukázkovou hru a demo balíček předem pomocí emailu - stačí nám napsat na info@tolarie.cz a domluvíme se na datum a hodinu, která bude oběma stranám vyhovovat. Bude tak jistota, že budeme mít na hru dost času a budeme vám moci vše pořádně vysvětlit.

Když si domluvíte mailem schůzku v Tolarii, tak máte navíc možnost nechat se Magic naučit od bývalého profesionálního hráče a mistra republiky ;-)

Věřím, že najdete někoho, kdo vám Magic vysvětlí a do hry se rychle dostanete. A kdyby to třeba hned napoprvé nevyšlo, určitě to zkuste s někým jiným. Magic za to opravdu stojí :-)

Těším se někdy na viděnou.

Petr Brožek

Tolarie.cz

na začátek